«Δάκρυ μυροβόλο» και «Ο Μαστιχούλης»

Ένα νέο εκπαιδευτικό πρόγραμμα προστίθεται στα προγράμματα του Μουσείου μας αφιερωμένο στο μαστίχι.

Τα παιδιά, μέσα από πολύ δράση και παιχνίδι, θα γνωρίσουν την παραδοσιακή καλλιέργεια του μαστιχόδεντρου, τα καστροχώρια-μαστιχοχώρια, τα ήθη και έθιμά τους.

Σκοπός του προγράμματος είναι να καταλάβουν την μοναδική αξία που έχει το μαστίχι στη ζωή τους για να το προφυλάξουν και να συνεχίσουν την καλλιέργειά του.

Το πρόγραμμα με τίτλο «Δάκρυ μυροβόλο» απευθύνεται στους μαθητές της Β΄- Στ΄τάξης της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και της Α΄γυμνασίου της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και το πρόγραμμα με τίτλο «Ο Μαστιχούλης» απευθύνεται στο Νηπιαγωγείο και στους μαθητές της Α΄τάξης δημοτικού.

Δάκρυ μυροβόλο

Μέρες υλοποίησης του προγράμματος είναι: η Δευτέρα και Τρίτη με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Ασημίνα Κρανάκη
Μέγιστος αριθμός μαθητών: 30
Χρόνος διάρκειας του προγράμματος: 1 1/2 - 2 ώρες