Αλωνίσματα

Το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Αλωνίσματα», με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Ασημίνα Κρανάκη, ξεκίνησε τον Ιανουάριο του 2008 στο Δημοτικό Λαογραφικό Μουσείο Καλλιμασιάς, απευθύνεται σε μαθητές της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και ασχολείται μ΄ένα ταξίδι. Το ταξίδι του σιταριού. Πως από σπόρος, γίνεται στάχυ, γίνεται αλεύρι, γίνεται ψωμί. Ταξίδι τόσο κουραστικό όμως ταυτόχρονα δημιουργικό και ευλογημένο!

Για συντροφιά του έχει το γεωργό. Ποιες εργασίες κάνει ο γεωργός (σπορά, όργωμα, θέρισμα, αλώνισμα), μαζί και η φαμίλια του, και τι εργαλεία χρησιμοποιεί. Όλα αυτά, ζωντανεύουν στα μάτια των μαθητών, μπροστά στο αλώνι του Μουσείου, με προβολή φωτογραφιών, με αναβίωση εθίμων, με αφήγηση λαϊκού παραμυθιού, με παραδοσιακό χορό και τραγούδι, με διάφορες δραστηριότητες οι οποίες προσαρμόζονται στην ηλικία των παιδιών. Αγαπημένη στιγμή των μαθητών το έθιμο της «Περπερούνα ή Πιρπιρού», που σκοπό είχε να προκαλέσει βροχή.

Αλωνίσματα

Μέρες υλοποίησης του προγράμματος είναι: η Δευτέρα και Τρίτη με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Ασημίνα Κρανάκη
Μέγιστος αριθμός μαθητών: 30
Χρόνος διάρκειας του προγράμματος: 1 1/2 - 2 ώρες