Γιορτάσματα

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Γιορτάσματα» αποτελείται από τρεις ενότητες:

«Μικροί Καλαντιστές»

Η πρώτη ενότητα με τίτλο «Μικροί Καλαντιστές», αναφέρεται στα έθιμα του Δωδεκαήμερου (Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά - Φώτα), και υλοποιείται το μήνα Δεκέμβριο.
Κάλαντα με τραμπούκα και παιχνιδιάρικα καλικαντζαράκια, χριστόξυλο και χριστόψωμο, βασιλόπιτα και το γούρι της κρεμμύδας και του ροδιού, τα Πρωτοχρονιάτικα βαποράκια και ο Μεγάλος Αγιασμός των Φώτων, είναι μερικά από τα έθιμα που θα αναβιώσουμε στο Πρόγραμμα. Με ενεργή συμμετοχή των μαθητών και με πολλές δραστηριότητες θα διασκεδάσουμε, συμβάλλοντας στη γνώση και συνέχιση της παράδοσής μας.

Μικροί Καλαντιστές

Απευθύνεται σε μαθητές-τριες της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας (Α΄γυμνασίου) Εκπαίδευσης.
Μέρες υλοποίησης του προγράμματος είναι: η Δευτέρα και η Τρίτη με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Ασημίνα Κρανάκη.
Γυμνάσιο Καλλιμασιάς: 22710-51373 (Δευτέρα - Παρασκευή 8:30π.μ-1:30μ.μ)

«Χαρχαλούσοι, Καρλαβάδες, Κουδουνάτοι, Παρδαλάδες»

Η δεύτερη ενότητα αναφέρεται στα έθιμα της Αποκριάς και θα υλοποιηθεί τους μήνες Ιανουάριο και Φεβρουάριο.

Αποκριάς καμώματα λοιπόν, από τη Χίο και την υπόλοιπη Ελλάδα θα ζωντανέψουν στα μάτια και στη ψυχή των παιδιών με τραγούδι, χορό και παιχνίδι.

Χαρχαλούσοι, Καρλαβάδες, Κουδουνάτοι, Παρδαλάδες

«Της Άνοιξης μηνύματα»

Η τρίτη ενότητα του εκπαιδευτικού προγράμματος «Γιορτάσματα», με τίτλο «Της Άνοιξης μηνύματα » αναφέρεται στα έθιμα της άνοιξης και του Πάσχα και θα υλοποιηθεί τους μήνες Μάρτιο και Απρίλιο.
«Χελιδονίσματα» και «Περπερούνα», «Λαζαράκια» και τα Βάγια, οι κουλούρες της Λαμπρής και τα κόκκινα αυγά είναι μερικά από τα έθιμα που θα αναβιώσουμε στο Πρόγραμμα.

Της Άνοιξης Μηνύματα

Μέρες υλοποίησης του προγράμματος είναι η Δευτέρα με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Ασημίνα Κρανάκη.

Και όλα αυτά γιατί;
Πάρα πολλά πράγματα και δρώμενα από τη λαϊκή μας παράδοση χάνονται σιγά σιγά γιατί έχουν αλλάξει οι συνθήκες της ζωής που τα δημιούργησαν. Δεν μπορούμε να τα αναστήσουμε, όμως αξίζει να μένουν στη μνήμη μας. Γιατί έτσι καταλαβαίνουμε καλύτερα τον τόπο μας και την ιστορία του, γιατί έτσι γνωρίζουμε καλύτερα και τον εαυτό μας.

Κι όταν το έθιμο είναι ευχάριστο - σπιτικό, ανθρώπινο, καλλιτεχνικό - θα μας δίνει χαρά να το συνεχίζουμε...